
1. Wypełniony wniosek ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
2. Wypełnione oświadczenia w przypadku uzyskiwania dochodów:
a). ZSR-05: niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30 c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych
b) ZSR-07: z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego
3. Kopia dowodu osobistego wnioskodawcy.
4. Kopia aktu urodzenia dziecka.
5. Zaświadczenie lekarskie lub wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieka medyczna nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
6. W przypadku osiągnięcia dochodów z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne- ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa: zaświadczenie z Urzędu Skarbowego zawierające dane dotyczące opodatkowania działalności za rok bazowy.
7. W przypadku posiadania gospodarstwa rolnego: kopie nakazu podatkowego lub zaświadczenie z Urzędu Gminy o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego lub oświadczenie o wielkości posiadanego gospodarstwa rolnego lub oświadczenie
8. W przypadku utraty lub uzysku dochodu w roku bazowym lub po roku bazowym inne dokumenty wskazane przez organ w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.
9. W przypadku osób rozwiedzionych lub będących w separacji prawomocny wyrok Sądu.
10. W przypadku pobierania alimentów na dziecko będące w składzie rodziny tytuł wykonawczy zasądzający alimenty, w przypadku prowadzonej egzekucji u komornika-zaświadczenie o przekazanych kwotach tytułem alimentów w roku bazowym, w przypadku regulowania należności zgodzie z tytułem wykonawczym- kopie przekazów, przelewów alimentów w roku bazowym.
11. W przypadku płacenia alimentów na osoby z poza składu rodziny: tytuł wykonawczy zasądzający alimenty, w przypadku prowadzonej egzekucji u komornika-zaświadczenie o przekazanych kwotach tytułem alimentów w roku bazowym, w przypadku regulowania należności zgodzie z tytułem wykonawczym- kopie przekazów, przelewów alimentów w roku bazowym.
12. Inne dokumenty wskazane przez organ w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy
W siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (Nr pokoju: 7 – parter )
Nr telefonu: 627815053, 627836703) w Bolesławcu lub przez internet, wykorzystując:
• bankowość elektroniczną
• platformę usług elektronicznych ZUS
• portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia
• ePUAP elektroniczną platformę usług administracji publicznej.
Nie pobiera się.
W ciągu 30 dni zostanie wydania decyzja administracyjna, natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanej może wynieść 2 miesiące.
W przypadku złożenia wniosku do 10 dnia kalendarzowego miesiąca wypłata świadczenia następuje do końca miesiąca, natomiast w przypadku złożenia wniosku po 10, wypłata następuje do końca kolejnego miesiąca.
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U., z 2017r. poz. 1952 ze zm.)
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. z 2018 r. poz. 1497),
3. Rozporządzenie Ministra Rodziny, pracy i polityki społecznej z dnia 27 lipca 2017r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie maja być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2017r. poz. 1466)
W terminie 14 dni można wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu za pośrednictwem tutejszego Ośrodka.
Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.
Od 1 stycznia 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922,00 zł netto. Powyższe zmiany wynikają z ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (poz. 1255).
Przy ustalaniu prawa do przedmiotowego świadczenia, w szczególności ustalenia czy spełnione jest kryterium dochodowe, mają zastosowanie przepisy dotyczące ustalania dochodu określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Kwota kryterium dochodowego podlega weryfikacji co 3 lata. Świadczenie to, podobnie jak wszystkie świadczenia rodzinne jest wolne od podatku dochodowego.
Zapomoga przysługuje:
1. matce lub ojcu dziecka;
2. opiekunowi prawnemu dziecka;
3. opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka).
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Do wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka należy dołączyć zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
Zaświadczenie o pozostawaniu matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu może wystawić lekarz lub położna. Warunek udokumentowania pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie dotyczy osób będących prawnymi albo faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko. Wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobieta w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod ta opieką (Dz. U. Nr 183, poz. 1234).
Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli:
1) członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej;
2) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawi tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
b) ojciec dziecka jest nieznany,
c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
d) sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
e) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi należy złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia, nie później niż do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: www.mpips.gov.pl.
Błędy i nieprawidłowości występujące na stronie internetowej należy zgłaszać na adres e-mail: aktualizacje@boleslawiec.net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © Gmina Bolesławiec